Turaş Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi

. Turaş Turizm Ticaret A.Ş.

TURAŞ Turizm Ticaret A.Ş., Kültür ve Turizm Bakanlığı, Döner Sermaye İşletmeleri iştirakidir. 1992 yılında kurulan TURAŞ Turizm Ticaret A.Ş.nin başlıca amaçları şunlardır

1. Çevre kirliliği ve çevre sorunlarının önlenmesi ile sağlığa yönelik her türlü üretim ve ticari faaliyette bulunmak.

2. Turizm konusunda her türlü araştırma, planlama, yatırım, işletmecilik, eğitim ve denetim faaliyetlerinde bulunmak, turizm konusunda her türlü yatırıma girişmek, otel, motel, tatilköyü, pansiyon ve benzeri eğlenme ve dinlenme yerleri açmak, işletmek, kiralamak, kiraya vermek, dinlenme tesisler, huzurevleri, her türlü sağlık yatırımları, lokaller, yeme içme tesisleri, kantinler açmak ve işletmek.

3. Yurtiçi ve yurtdışında her türlü reklamcılık, ilancılık, yayıncılık ve matbaacılık ve  turizm pazarlamasına yönelik her türlü faaliytte bulunmak, fuarlar, konferanslar, sergi ve panayırlar, festival ve benzeri turizm ve sanat etkinlikleri tertiplemek, organizasyonlara girişmek.

4. Her türlü basılı matbuat, plaket, kokart, diploma, sertifika, film, dia, slayt, video kaset, ses kasedi ve benzeri malzemelerin üretim alım, satımını, dağıtım ve pazarlamasını yapmak.

5. Her türlü gıda, tekstil dayanıklı tüketim malları ve diğer tüketime yönelik malların ve maddelerin alımını satımını iç ve dış ticaretini yapmak. Konusu ile ilgili her türlü taahhütte bulunmak. Bu konularda ortak işlere girişmek, ortak olmak.

6. Her türlü sanayi ürününün, bunların yedek parçalarının ve teferruatının alımını, satımını iç ve dış ticaretini yapmak, bu konularda çalışan başka firmalar ile ortak işlere girişmek, ortak olmak.


Sermaye Dağılımı

Turizm Dayanışma Vakfı 51%

Dösimm 48%

Diğer Ortaklar 1%